Velkým evropským automobilkám hrozí miliardové sankce za to, že neplní snížení průměrných emisí z nově prodaných vozů, které po nich požaduje evropská legislativa. Nejvíc by to postihlo koncern Volkswagen, který vlastní i českou Škodovku. V Unii se teď jedná o to, jak to zařídit, jak automobilkám ulevit. Za evropské lidovce, největší celoevropskou stranu, vyjednávala řešení i česká europoslankyně Danuše Nerudová.
Lidovky.cz: V Evropské unii začaly od letoška platit limity pro celkové emise všech vozů, které prodávají automobilky v Unii. Pokud je nesplní, protože nebudou prodávat z podstatné části elektromobily či se nespojí s jinými výrobci elektromobilů, mají platit vysoké sankce. Teď se uvažuje o tom, že se emisní cíle nebudou počítat z průměru jednoho roku, ale více let. Proč automobilky limity nesplnily a proč vy a vaše politická frakce evropských lidovců chce automobilkám ulevit?
Některé automobilky neprodaly tolik elektromobilů, kolik měly původně v plánu, takže tyto emisní cíle nejsou schopné splnit. Nejde o všechny automobilky. Plní ti, kteří prodávají vyšší procento elektroaut, například Volvo. Jen malou částku by na pokutách platila BMW. Nejhůře je na tom koncern Volkswagen, kam patří i Škoda.
Financial Times přišly s výpočtem emisních pokut a bylo to celkově zhruba 15 miliard eur a z toho asi šest miliard eur, které padly na Volkswagen. Je to pro automobilky závažný ekonomický problém. My jsme si byli vědomi této vážné situace, takže jsme v rámci naší frakce Evropské lidové strany (EPP) začali v Evropském parlamentu hledat změnu výpočtu těchto emisí a společné stanovisko, které by mělo přinést potřebnou změnu. Řešili jsme to s automobilkami, největšími sdruženími i zástupci dodavatelského řetězce. V průběhu posledních měsíců jsme s nimi intenzivně jednali a hledali řešení. Navrhujeme výpočet pokut za nedodržení emisních limitů dělat z průměru ne za jeden rok, ale za tři roky.
Zároveň dlouhodobě chceme, aby byla zachována v budoucnu technologická neutralita a mohla v budoucnu za výrazných technologických změn jezdit i auta s dalšími řešeními - včetně spalovacích motorů. Ne jen elektroauta. Říkáme také, že by Komise měla vytvořit systém, aby se investovalo do infrastruktury a do sítí, aby bylo kde elektromobily nabíjet. Protože z rozhovorů se zástupci automobilek vyplynulo, že právě tohle je problém, který způsobuje, že se elektroauta neprodávají. Šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové jsme v rámci našeho stanoviska navrhli, že by se měl také vést strategický dialog, kde bude pokračovat hledání řešení. Ten nyní začal a byli k němu přizváni všichni generální ředitelé automobilových koncernů. Toto bylo první kolo a ta práce bude pokračovat. Jsem si jistá, že Evropský parlament bude nadále vytvářet obrovský tlak na Komisi, aby došlo k úpravě emisních limitů.
Lidovky.cz: Proč se tyto cíle nezruší nebo se neprodlouží období, za které se emise sledují, třeba ze tří na pět let, jak navrhuje česká vláda? Mimochodem, vy jako čeští europoslanci z EPP, kteří kandidovali za současné české vládní strany, jste svoji pozici nekoordinovali s vládou?
Jako jeden z lidí, kteří mají za EPP tohle na starost, jsem v kontaktu s komisařem pro klima Woepkem Hoekstrou. Ten říká, že cíle snížení emisí zachováme, ale je potřeba flexibility na cestě k nim. Kdyby se limity pro emise zrušily zcela, automobilky, které už na jejich dosažení daly obrovské peníze a plní je, by se soudily o náhradu škody. Když ale jen upravíme výpočet emisí a sankcí za jejich nedodržení a bude to na tři roky, může to být průchodné, a i v tomto směru konzultujeme tyto věci přímo s právníky.
Tři roky jsou také kompromis, který má šanci projít v celém Evropském parlamentu, a také ho zřejmě schválí představitelé vlád členských států Unie. Pět let, které požaduje česká vláda, je limit, který má z mého pohledu menší šanci uspět. Teď ale čekáme na závěry strategického dialogu, protože si myslíme, že pro společnou pozici Evropského parlamentu je velmi důležité, co zazní v tomto dialogu, aby naše pozice byla v co největším souladu s tou, kterou bude bránit většina automobilového průmyslu. Chceme pomoci automobilovému průmyslu.
Celý rozhovor najdete na webu Lidovky.cz.